Close

Thank you for your interest in the 2018 Surf Coast Century.

We are currently working on this website, getting it ready to open entries in early March with all the updated details for this year’s event.  Feel free to read the pages and look at the photos but some things may change (a little) between now and launch day.

If you are new to the event, please sign up to the e-newsletter to receive notification when entries open or contact us if you have any questions - 03 5261 5511 or info@rapidascent.com.au

We hope to see you on Saturday 15 September for the 2018 Surf Coast Century.

Results Summary

Surfcoast Half-Century 2014 - Results Summary

Individual

Female (20 - 39)

Cat
Plc
Name Bib Time Leg 1 Leg 2
1 Caroline Bertrand 601 5:10:23 2:02:42 3:07:41
2 Nina Muhleisen 609 5:43:03 2:15:02 3:28:01
3 Jodie Palmer 610 5:55:47 2:18:18 3:37:29

Male (20 - 39)

Cat
Plc
Name Bib Time Leg 1 Leg 2
1 Sam Edney 646 4:02:50 1:39:31 2:23:19
2 john Claridge 679 4:16:16 1:34:25 2:41:51
3 Gavin Brown 643 4:24:37 1:44:27 2:40:10

Female (40 - 49)

Cat
Plc
Name Bib Time Leg 1 Leg 2
1 Sarah de Wolf 613 5:13:29 2:12:47 3:00:42
2 Michelle Keogh 619 5:21:42 2:12:48 3:08:54
3 Julie Wiseman 630 5:35:15 2:13:08 3:22:07
3 Katherine Cassar 612 5:35:15 2:13:08 3:22:07

Male (40 - 49)

Cat
Plc
Name Bib Time Leg 1 Leg 2
1 Shaun Mooney 660 4:25:36 1:46:13 2:39:23
2 Philip Barrett 692 4:32:13 1:41:21 2:50:52
3 Stephen Upton 662 4:46:01 1:47:25 2:58:36

Female (50 - 59)

Cat
Plc
Name Bib Time Leg 1 Leg 2
1 Corallea Edwards 633 5:09:18 2:02:13 3:07:05
2 Vivienne Wagstaff 637 5:15:17 2:02:08 3:13:09
3 Rosy McGinnis 694 5:38:21 2:15:05 3:23:16

Male (50 - 59)

Cat
Plc
Name Bib Time Leg 1 Leg 2
1 Chris Mitchell 669 4:42:18 1:55:57 2:46:21
2 Robert Alan Ormerod 673 5:15:49 2:06:43 3:09:06
3 Colin Lewis 667 5:41:47 2:02:15 3:39:32

Female (60+)

Cat
Plc
Name Bib Time Leg 1 Leg 2
1 Vicky Williamson 638 6:48:16 2:32:16 4:16:00

Female Under 20

Cat
Plc
Name Bib Time Leg 1 Leg 2
1 Lucy Bartholomew 649 4:32:04 1:51:10 2:40:54

Male (60+)

Cat
Plc
Name Bib Time Leg 1 Leg 2
1 Bill Bardsley 672 5:33:09 2:18:15 3:14:54

Leg 1: Leg 1 - 21km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Lucy Bartholomew 1:51:10
2 Vivienne Wagstaff 2:02:08
3 Corallea Edwards 2:02:13
4 Caroline Bertrand 2:02:42
5 Geraldine Millard 2:09:49

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 john Claridge 1:34:25
2 Sam Edney 1:39:31
3 Jon Aizpuru Larranaga 1:39:36
4 Philip Barrett 1:41:21
5 Gavin Brown 1:44:27

Leg 2: Leg 2 - 28km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Lucy Bartholomew 2:40:54
2 Sarah de Wolf 3:00:42
3 Corallea Edwards 3:07:05
4 Caroline Bertrand 3:07:41
5 Michelle Keogh 3:08:54

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Sam Edney 2:23:19
2 Dan Bleakman 2:36:23
3 Shaun Mooney 2:39:23
4 Gavin Brown 2:40:10
5 john Claridge 2:41:51
For exclusive offers and updates

Sign up to our newsletter

Sign Up

© 2018 Rapid Ascent. All rights reserved.