Results Summary

Surf Coast Century 2014 - Results Summary

Individual

Male Under 20

Cat
Plc
Name Bib Time Leg 1 Leg 2 Leg 3 Leg 4
1 Luke Smyth 221 10:53:40 1:49:33 2:53:22 3:28:08 2:42:37

Female (20 - 39)

Cat
Plc
Name Bib Time Leg 1 Leg 2 Leg 3 Leg 4
1 Kellie Emmerson 102 9:29:32 1:42:38 2:29:15 2:59:43 2:17:56
2 Amy Lamprecht 122 9:32:56 1:47:59 2:28:27 2:51:00 2:25:30
3 Michelle Harris 120 10:50:44 2:00:07 2:45:00 3:14:08 2:51:29

Male (20 - 39)

Cat
Plc
Name Bib Time Leg 1 Leg 2 Leg 3 Leg 4
1 Brendan Davies 1 8:56:28 1:29:40 2:09:08 2:37:46 2:39:54
2 Paul Munro 10 9:00:51 1:45:17 2:21:08 2:38:00 2:16:26
3 Stephen Rennick 8 9:00:54 1:42:13 2:24:49 2:47:47 2:06:05

Female (40 - 49)

Cat
Plc
Name Bib Time Leg 1 Leg 2 Leg 3 Leg 4
1 Jodie Oborne 101 10:20:58 1:54:42 2:44:27 3:03:22 2:38:27
2 Donna Urquhart 168 10:49:31 1:58:09 2:47:36 3:25:16 2:38:30
3 Billie Marshall 103 11:27:34 2:05:15 2:58:03 3:33:16 2:51:00

Male (40 - 49)

Cat
Plc
Name Bib Time Leg 1 Leg 2 Leg 3 Leg 4
1 David Eadie 9 8:56:28 1:46:13 2:18:36 2:39:57 2:11:42
2 Christopher Roberts 232 9:31:21 1:42:19 2:29:26 2:57:57 2:21:39
3 Graeme Harre 96 11:04:17 1:55:01 2:26:10 4:08:28 2:34:38

Female (50 - 59)

Cat
Plc
Name Bib Time Leg 1 Leg 2 Leg 3 Leg 4
1 Sue O'Brien 161 12:38:36 2:23:15 3:21:41 3:48:54 3:04:46
2 Colleen Middleton 160 12:47:09 2:15:04 3:10:48 4:02:51 3:18:26
3 Cerina Meredith 159 14:42:31 2:32:02 3:45:07 4:33:46 3:51:36

Male (50 - 59)

Cat
Plc
Name Bib Time Leg 1 Leg 2 Leg 3 Leg 4
1 Rob Zwierlein 219 10:15:21 1:43:14 2:38:40 3:12:06 2:41:21
2 Michael Douglas 201 10:23:27 1:39:31 2:38:28 3:26:03 2:39:25
3 Howard Norton 208 10:28:55 2:05:31 2:55:44 2:58:31 2:29:09

Team

Team of 2 Female

Cat
Plc
Name Bib Time Leg 1 Leg 2 Leg 3 Leg 4
1 Run Scotty Sisters Run 321 9:44:57 1:55:15 2:35:47 2:52:42 2:21:13
2 The Coast Busters 310 10:26:56 2:40:11 7:46:45
3 Team Surf Coast 319 10:28:31 2:20:32 2:01:39 3:45:32 2:20:48

Team of 2 Male

Cat
Plc
Name Bib Time Leg 1 Leg 2 Leg 3 Leg 4
1 Steelpatch 315 8:26:44 1:37:55 2:10:18 2:28:16 2:10:15
2 Koochallahan 313 8:45:23 1:40:18 2:27:41 2:40:22 1:57:02
3 David & Mark 312 8:56:58 1:35:33 2:22:48 2:36:21 2:22:16

Mixed Team of 2

Cat
Plc
Name Bib Time Leg 1 Leg 2 Leg 3 Leg 4
1 Milleben 301 9:33:13 1:43:36 2:35:50 2:39:17 2:34:30
2 Flowerpots 306 9:43:46 1:44:05 2:38:43 2:59:53 2:21:05
3 Kidogo 303 10:16:04 1:38:50 2:51:01 2:59:05 2:47:08

Team of 3 or 4 Female

Cat
Plc
Name Bib Time Leg 1 Leg 2 Leg 3 Leg 4
1 Love The Run Girls! 406 8:33:57 1:38:39 2:24:21 2:27:12 2:03:45
2 Liquorice Legs 484 9:03:54 1:48:45 2:33:03 2:28:36 2:13:30
3 Fit Toorak Chics 405 9:46:06 2:05:52 2:41:12 2:43:26 2:15:36

Team of 3 or 4 Male

Cat
Plc
Name Bib Time Leg 1 Leg 2 Leg 3 Leg 4
1 Love the Run boys 426 7:19:59 1:23:56 2:03:01 2:09:04 1:43:58
2 The Poes 435 7:24:44 1:22:12 2:12:15 2:01:37 1:48:40
3 Two boys, a rocket and a coconut 437 7:48:24 1:29:24 2:30:30 1:55:15 1:53:15

Team of 3 or 4 Mixed

Cat
Plc
Name Bib Time Leg 1 Leg 2 Leg 3 Leg 4
1 The Peptides 475 7:44:46 1:34:14 2:00:11 2:13:03 1:57:18
2 You know you've made it when... 483 8:27:23 2:00:41 2:26:49 2:12:38 1:47:15
3 Stick-to-it-ness 468 8:35:28 1:45:52 2:32:21 1:56:43 2:20:32

Leg 1: Leg 1 - 21km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Amy Lyon 1:38:39
2 Kellie Emmerson 1:42:38
3 Bec Allgood 1:47:17
4 Amy Lamprecht 1:47:59
5 Eibhlin Fletcher 1:48:45

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Richard Jeremiah 1:22:12
2 Agustin Scafidi 1:23:56
3 Chris Elder 1:28:46
4 Ross Hopkins 1:29:20
5 Ryan Cross 1:29:24

Leg 2: Leg 2 - 28km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Lauren Starr 1:58:39
2 Natalie Wallace 2:01:39
3 Eimear O'Brien 2:24:21
4 Amy Lamprecht 2:28:27
5 Kellie Emmerson 2:29:15

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Thomas Bakowski 1:54:55
2 Jake Ward 2:00:11
3 Sam Hume 2:03:01
4 Alexander Polizzi 2:08:57
5 Brendan Davies 2:09:08

Leg 3: Leg 3 - 28km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Sarah Klein 2:12:38
2 Julia Edwards 2:16:29
3 Sarah Martin 2:27:12
4 Wendy McAlpine 2:28:36
5 Christine Hopkins 2:40:11

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 John Morton 1:55:15
2 Damien Angus 1:56:43
3 Edward Jeremiah 2:01:37
4 Bernard Hall 2:08:17
5 Tim Bryant 2:09:04

Leg 4: Leg 4 - 23km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Marie Sinclair 1:57:18
2 Loretta McGrath 1:59:56
3 Kathryn Keer-keer 2:03:28
4 Danielle Bryan 2:03:45
5 Clare Robinson 2:04:13

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Chris Kennedy 1:40:53
2 Aidan Rich 1:43:58
3 Chris McCarty 1:47:15
4 Andrew Irvine 1:48:40
5 Sekove Koroisamanunu 1:53:15
For exclusive offers and updates

Sign up to our newsletter

Sign Up

© 2017 Rapid Ascent. All rights reserved.