Results Summary

Anaconda Adventure Race, Augusta, WA - Results Summary

Individual

Vintage (50-59) female

Cat
Plc
Name Bib Time Xanadu
Run
Speedo
Swim
Think Kayak
Paddle
Endura
MTB
MargaretRiver
.com Team Run
1 Su Pretto 144 5:20:59 1:19:24 0:41:11 1:23:45 1:38:09 0:18:30

Open (18-39) female

Cat
Plc
Name Bib Time Xanadu
Run
Speedo
Swim
Think Kayak
Paddle
Endura
MTB
MargaretRiver
.com Team Run
1 Jane Swarbreck 9 4:47:45 1:06:32 0:36:30 1:17:05 1:31:31 0:16:07
2 Nikki Williamson 127 4:52:30 1:07:08 0:34:21 1:16:19 1:39:06 0:15:36
3 Kristen Gadsdon City Beach 113 4:55:29 1:10:58 0:36:04 1:17:04 1:35:36 0:15:47

Veteran (40-49) female

Cat
Plc
Name Bib Time Xanadu
Run
Speedo
Swim
Think Kayak
Paddle
Endura
MTB
MargaretRiver
.com Team Run
1 Deanna Blegg 8 4:33:11 1:01:39 0:33:57 1:14:08 1:27:47 0:15:40
2 Sally Scaffidi 139 5:12:05 1:13:42 0:33:44 1:15:40 1:48:59 0:20:00
3 Linda Gilbert 133 5:12:46 1:18:29 0:37:09 1:19:51 1:39:36 0:17:41

Vintage (50-59) male

Cat
Plc
Name Bib Time Xanadu
Run
Speedo
Swim
Think Kayak
Paddle
Endura
MTB
MargaretRiver
.com Team Run
1 Mark Readett 329 4:54:39 1:07:49 0:38:44 1:13:05 1:38:32 0:16:29
2 Greg Hood 320 5:02:32 1:10:46 0:40:22 1:15:59 1:37:03 0:18:22
3 Ken Ringrose 331 5:03:08 1:10:28 0:40:09 1:15:01 1:41:08 0:16:22

Masters (60+) male

Cat
Plc
Name Bib Time Xanadu
Run
Speedo
Swim
Think Kayak
Paddle
Endura
MTB
MargaretRiver
.com Team Run
1 Clive Choate 339 5:59:25 1:24:12 0:47:03 1:30:35 1:56:53 0:20:42
2 Ian Wookey 340 7:19:42 1:33:37 1:04:37 1:55:55 2:19:41 0:25:52

Open (18-39) male

Cat
Plc
Name Bib Time Xanadu
Run
Speedo
Swim
Think Kayak
Paddle
Endura
MTB
MargaretRiver
.com Team Run
1 Braden Currie 1 3:50:59 0:49:03 0:29:23 1:06:16 1:14:12 0:12:05
2 Jarad Kohlar 2 4:00:11 0:52:32 0:34:41 1:03:15 1:16:38 0:13:05
3 James Pretto 5 4:05:28 0:55:10 0:35:26 1:03:29 1:18:04 0:13:19

Veteran (40-49) male

Cat
Plc
Name Bib Time Xanadu
Run
Speedo
Swim
Think Kayak
Paddle
Endura
MTB
MargaretRiver
.com Team Run
1 Benjamin Hewitt 258 4:21:57 1:03:04 0:30:09 1:06:40 1:27:35 0:14:29
2 Leigh Willison 307 4:32:12 1:04:35 0:33:24 1:09:55 1:28:37 0:15:41
3 Michael "Oscar" Barton 183 4:33:14 1:05:02 0:35:28 1:08:56 1:27:57 0:15:51

Pairs

Pairs

Cat
Plc
Name Bib Time Xanadu
Run
Speedo
Swim
Think Kayak
Paddle
Endura
MTB
MargaretRiver
.com Team Run
1 Nathan Hart & Scottie Currie 203 4:50:36 1:09:42 0:38:36 1:11:57 1:33:46 0:16:35
2 Ian Ladhams & Andy Elliott 206 4:50:47 1:09:51 0:42:19 1:08:44 1:33:55 0:15:58
3 Kara Wright & Lisa Delaurentis 201 5:23:05 1:15:42 0:36:15 1:23:49 1:49:57 0:17:22

Teams

Open team of 2

Cat
Plc
Name Bib Time Xanadu
Run
Speedo
Swim
Think Kayak
Paddle
Endura
MTB
MargaretRiver
.com Team Run
1 ALL DAY ALL DAY 373 4:31:37 1:01:26 0:33:26 1:11:39 1:29:26 0:15:40
2 Downer twins 388 4:41:38 1:07:15 0:32:58 1:23:28 1:19:48 0:18:09
3 Managed to hanker a deal 404 4:44:24 1:00:16 0:39:31 2:45:15 0:19:22

Veteran team of 2

Cat
Plc
Name Bib Time Xanadu
Run
Speedo
Swim
Think Kayak
Paddle
Endura
MTB
MargaretRiver
.com Team Run
1 Harden Up 238 4:53:07 1:10:11 0:30:46 1:11:50 1:42:21 0:17:59
2 Vladimir the Great 436 5:03:14 1:24:45 0:36:09 1:20:31 1:24:00 0:17:49
3 Team Rocket 341 5:04:11 1:05:14 0:42:12 1:15:13 1:43:20 0:18:12

Team of 3 or 4 - Female

Cat
Plc
Name Bib Time Xanadu
Run
Speedo
Swim
Think Kayak
Paddle
Endura
MTB
MargaretRiver
.com Team Run
1 Think Kayak Western Australia 471 4:36:56 1:14:01 0:32:53 1:04:54 1:25:20 0:19:48
2 Seemed like a good idea.... 462 5:01:38 1:29:01 0:25:06 2:48:34 0:18:57
3 Chick'n da course! 457 5:39:03 1:37:39 0:49:46 1:15:42 1:36:54 0:19:02

Team of 3 or 4 - Male

Cat
Plc
Name Bib Time Xanadu
Run
Speedo
Swim
Think Kayak
Paddle
Endura
MTB
MargaretRiver
.com Team Run
1 Brumby Chiro Adventure Team 350 3:52:06 1:00:31 0:25:47 0:58:53 1:12:24 0:14:31
2 Handsome Idiots 504 3:57:55 1:00:06 0:27:39 2:15:37 -1:59:25 0:15:08
3 "The One Armed Veritys" 476 3:59:59 0:58:04 0:30:22 1:03:27 1:11:08 0:16:58

Team of 3 or 4 - Mixed

Cat
Plc
Name Bib Time Xanadu
Run
Speedo
Swim
Think Kayak
Paddle
Endura
MTB
MargaretRiver
.com Team Run
1 Super tapers 660 4:14:09 0:54:26 0:33:34 1:11:20 1:20:29 0:14:20
2 Payne Barrier 638 4:27:58 0:56:05 0:39:42 1:02:29 1:31:02 0:18:40
3 GO PRO 607 4:30:28 0:57:03 0:30:14 1:08:37 1:35:31 0:19:03

Junior team

Cat
Plc
Name Bib Time Xanadu
Run
Speedo
Swim
Think Kayak
Paddle
Endura
MTB
MargaretRiver
.com Team Run
1 Reece and Jordan 362 4:10:50 1:07:42 0:33:52 1:05:31 1:08:17 0:15:28
2 The Four Amigos 364 4:33:41 1:06:40 0:36:02 1:06:46 1:28:04 0:16:09
3 BCGS boys 246 4:46:40 1:07:10 0:37:20 1:26:46 1:19:06 0:16:18

Team of 4 - Veteran

Cat
Plc
Name Bib Time Xanadu
Run
Speedo
Swim
Think Kayak
Paddle
Endura
MTB
MargaretRiver
.com Team Run
1 Roaring Forties 735 4:15:11 0:57:49 0:28:16 0:59:00 1:32:16 0:17:50
2 WATERED DOWN FIVE 759 4:27:25 1:04:00 0:30:40 1:02:44 1:30:57 0:19:04
3 BEFAT 705 4:31:18 0:59:18 0:29:49 1:19:37 1:24:51 0:17:43

Leg 1: Xanadu Coastal Run - 14.4km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Deanna Blegg 1:01:39
2 Nic Leary 1:01:59
3 Tristan Tristan 1:04:14
4 Mark Audet 1:04:35
5 Ari Huston 1:05:16

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Braden Currie 0:49:03
2 Stuart Caulfield 0:52:30
3 Jarad Kohlar 0:52:32
4 Nico De Jong 0:54:26
5 James Pretto 0:55:10

pairs - mixed

Gen
Plc
Name Leg time
1 Ceinwen Roberts & Andy Roberts 1:18:20
2 Brenton Rose & Nicole Jahn 1:25:04
3 Simon Wilkes & Zoe Thiele 1:31:02
4 Erle Franklin & Amanda Bowman 1:37:15

Leg 2: Speedo Swim - 1.9km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Ceris Graham 0:28:08
2 Caris Dempster 0:28:48
3 Alicia Marriott 0:29:10
4 Rachel Duczynski 0:29:56
5 Nat Dreibergs 0:30:14

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 David Locke 0:25:06
2 Gary Butlion 0:25:47
3 Josh Maurice 0:25:55
4 Tim Auty 0:27:39
5 Dave Macauley 0:28:16

pairs - mixed

Gen
Plc
Name Leg time
1 Ceinwen Roberts & Andy Roberts 0:43:16
2 Brenton Rose & Nicole Jahn 0:44:02
3 Erle Franklin & Amanda Bowman 0:47:13
4 Simon Wilkes & Zoe Thiele 0:52:05

Leg 3: Think Kayak WA Paddle - 13km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Ruth Highman 1:04:54
2 Martin Gunda 1:06:49
3 Kayne Semmens 1:11:20
4 Deanna Blegg 1:14:08
5 Ceris Graham 1:14:36

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 John Taylor 0:50:26
2 Todd Brewer 0:58:09
3 James Lewin 0:58:53
4 Mark Nathan 0:59:00
5 Michael Baker 0:59:08

pairs - female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Hayley McKee & Rochelle McKee 1:20:13
2 Kara Wright & Lisa Delaurentis 1:23:49
3 Meg O'Leary & Lynda Green 1:28:32
4 Ee Lyn Au & Kirsty Fisher 1:42:33

pairs - male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Ian Ladhams & Andy Elliott 1:08:44
2 Nathan Hart & Scottie Currie 1:11:57
3 Brendan Dorricott & Damian Kiely 1:14:50
4 Patrick Ahern & David Simpson 1:15:07
5 Paul Lill & Dave Baker 1:22:19

pairs - mixed

Gen
Plc
Name Leg time
1 Brenton Rose & Nicole Jahn 1:13:47
2 Erle Franklin & Amanda Bowman 1:25:03
3 Simon Wilkes & Zoe Thiele 1:35:17
4 Ceinwen Roberts & Andy Roberts 1:42:16

Leg 4: Endura Mountain Bike - 32km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Hilton Power 1:20:29
2 Nic Leary 1:25:01
3 Melanie Webb 1:25:20
4 Deanna Blegg 1:27:47
5 Sarah Stewart 1:30:09

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Kris Plain 23:59:25
2 Sean O'Neill 1:08:01
3 Reece Tucknott 1:08:17
4 David Hind 1:11:08
5 Damon Willmore 1:12:24

pairs - mixed

Gen
Plc
Name Leg time
1 Brenton Rose & Nicole Jahn 1:47:32
2 Simon Wilkes & Zoe Thiele 1:50:57
3 Erle Franklin & Amanda Bowman 2:32:36

Leg 5: MargaretRiver.com Team Run - 2.5km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Ari Huston 0:13:45
2 Nic Leary 0:15:30
3 Nikki Williamson 0:15:36
4 Deanna Blegg 0:15:40
5 Deirdre Anstee 0:15:44

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Braden Currie 0:12:05
2 Jarad Kohlar 0:13:05
3 James Pretto 0:13:19
4 Aaron Dodd 0:13:36
5 Rhys Bowen 0:13:40

mixed

Gen
Plc
Name Leg time
1 Super tapers 0:14:20
2 Ocean Desert Duo 0:14:34
3 Duncraig Dudes 0:16:02
4 Team Iron Mongoose 0:16:15
5 Don't Tell Jazz 0:16:30
For exclusive offers and updates

Sign up to our newsletter

Sign Up

© 2018 Rapid Ascent. All rights reserved.