Results Summary

Anaconda Adventure Race, Augusta, WA - Results Summary

Individual

Open (18-39) female

Cat
Plc
Name Bib Time Xanadu
Run
GSC
Swim
Ocean
Paddle
MTB MargaretRiver
.com Beach Run
1 Fleur Lattimore 102 4:43:31 1:07:56 0:39:45 1:15:52 1:24:57 0:15:01
2 Deanna Blegg 101 5:05:15 1:10:31 0:37:27 1:17:54 1:40:52 0:18:31
3 Joanna Fisher 103 5:09:21 1:14:55 0:39:58 1:20:28 1:36:51 0:17:09

Veteran (40-49) female

Cat
Plc
Name Bib Time Xanadu
Run
GSC
Swim
Ocean
Paddle
MTB MargaretRiver
.com Beach Run
1 Sally Scaffidi 136 5:45:10 1:27:48 0:38:17 1:24:49 1:53:35 0:20:41
2 Rachelle Doyle 130 5:47:53 1:27:18 0:40:49 1:22:59 1:57:55 0:18:52
3 Amanda Grov 131 5:53:32 1:28:16 0:47:19 1:32:17 1:45:59 0:19:41

Vintage (50+) female

Cat
Plc
Name Bib Time Xanadu
Run
GSC
Swim
Ocean
Paddle
MTB MargaretRiver
.com Beach Run
1 Leonie Stone 139 7:06:12 1:52:50 0:52:00 1:48:27 2:03:07 0:29:48
2 Joanna Minney 134 8:05:01 2:03:08 0:47:07 2:06:22 2:27:27 0:40:57

Open (18-39) male

Cat
Plc
Name Bib Time Xanadu
Run
GSC
Swim
Ocean
Paddle
MTB MargaretRiver
.com Beach Run
1 Richard Ussher 1 3:55:15 0:56:07 0:32:04 1:02:15 1:11:29 0:13:20
2 Sean O'Neill 2 4:00:44 0:53:57 0:31:46 1:07:29 1:13:36 0:13:56
3 Braden Currie 5 4:07:20 0:53:36 0:34:35 1:07:51 1:17:57 0:13:21

Veteran (40-49) male

Cat
Plc
Name Bib Time Xanadu
Run
GSC
Swim
Ocean
Paddle
MTB MargaretRiver
.com Beach Run
1 Justin Brown 12 4:37:49 1:04:40 0:36:49 1:11:34 1:29:29 0:15:17
2 Mike Oscar Barton 189 4:43:44 1:10:03 0:36:27 1:13:31 1:27:42 0:16:01
3 Karl Thorstensen 309 4:45:36 1:12:20 0:39:04 1:15:01 1:22:07 0:17:04

Vintage (50+) male

Cat
Plc
Name Bib Time Xanadu
Run
GSC
Swim
Ocean
Paddle
MTB MargaretRiver
.com Beach Run
1 Greg Mickle 332 4:36:25 1:11:34 0:31:07 1:08:17 1:29:54 0:15:33
2 Phil Williams 339 5:01:58 1:15:09 0:44:17 1:12:13 1:33:13 0:17:06
3 Greg Hood 327 5:13:58 1:15:52 0:44:27 1:18:54 1:36:17 0:18:28

Pairs

Pairs

Cat
Plc
Name Bib Time Xanadu
Run
GSC
Swim
Ocean
Paddle
MTB MargaretRiver
.com Beach Run
1 Jason Bresanello & Ben Dallin 204 4:42:50 1:10:37 0:41:12 1:04:18 1:29:09 0:17:34
2 Ian Ladhams & Andrew Elliott 207 5:02:26 1:15:42 0:43:40 1:09:14 1:37:15 0:16:35
3 Nathan Jones & Antony Lochley 202 5:13:36 1:07:50 0:46:15 1:37:07 1:26:09 0:16:15

Teams

Open team of 2

Cat
Plc
Name Bib Time Xanadu
Run
GSC
Swim
Ocean
Paddle
MTB MargaretRiver
.com Beach Run
1 Designated Drinkers 707 4:26:43 1:09:45 0:28:11 1:11:32 1:21:41 0:15:34
2 2 Dads doing it tuff!! 703 4:52:36 1:13:28 0:30:24 1:18:08 1:31:51 0:18:45
3 Va Moose 720 4:54:41 1:17:47 0:34:16 1:08:16 1:35:21 0:19:01

Veteran team of 2

Cat
Plc
Name Bib Time Xanadu
Run
GSC
Swim
Ocean
Paddle
MTB MargaretRiver
.com Beach Run
1 Phil & Roger 735 4:31:19 1:10:28 0:31:43 1:10:24 1:19:58 0:18:46
2 The Blacks 624 5:04:36 1:33:36 0:42:12 1:12:59 1:16:38 0:19:11
3 st Marks spirit 737 5:13:35 1:04:45 0:48:44 1:17:10 1:43:16 0:19:40

Female team

Cat
Plc
Name Bib Time Xanadu
Run
GSC
Swim
Ocean
Paddle
MTB MargaretRiver
.com Beach Run
1 Femme Four 487 4:45:19 1:24:34 0:30:26 1:04:49 1:25:11 0:20:19
2 Ice Maidens 491 5:07:06 1:27:40 0:32:46 1:22:17 1:23:34 0:20:49
3 Wild Minxes 517 5:22:12 1:11:52 0:45:35 1:22:54 1:43:43 0:18:08

Junior team

Cat
Plc
Name Bib Time Xanadu
Run
GSC
Swim
Ocean
Paddle
MTB MargaretRiver
.com Beach Run
1 Jorden & Reece 747 4:38:19 1:21:54 0:35:11 1:15:59 1:08:46 0:16:29
2 Sea Creatures 748 5:48:31 1:22:53 0:37:37 1:27:19 2:00:07 0:20:35
3 Cruise Control 746 5:57:54 1:35:48 0:39:05 1:31:24 1:51:29 0:20:08

Male team

Cat
Plc
Name Bib Time Xanadu
Run
GSC
Swim
Ocean
Paddle
MTB MargaretRiver
.com Beach Run
1 Team Sensation! 448 3:55:26 1:00:57 0:32:20 0:58:21 1:07:08 0:16:40
2 North Cottesloe Duo Blue 417 4:17:56 1:03:25 0:33:27 1:05:17 1:21:26 0:14:21
3 Handsome Idiots 394 4:18:37 1:05:24 0:29:38 1:03:25 1:24:04 0:16:06

Mixed team

Cat
Plc
Name Bib Time Xanadu
Run
GSC
Swim
Ocean
Paddle
MTB MargaretRiver
.com Beach Run
1 Bunbury Chiro Adventure Team 532 4:00:25 1:00:43 0:31:25 1:02:14 1:10:16 0:15:47
2 Crank’n Cycles 538 4:32:44 1:32:05 0:29:34 1:03:59 1:10:08 0:16:58
3 Powerflex Allstars 593 4:37:21 1:18:14 0:28:19 1:01:12 1:26:52 0:22:44

Veteran team

Cat
Plc
Name Bib Time Xanadu
Run
GSC
Swim
Ocean
Paddle
MTB MargaretRiver
.com Beach Run
1 Roaring Forties 691 4:18:25 1:02:38 0:29:36 1:01:45 1:27:47 0:16:39
2 Team Caffeine 694 4:37:53 1:09:51 0:32:58 1:07:55 1:28:42 0:18:27
3 Watered Down 4 699 4:47:21 1:10:07 0:40:37 1:11:19 1:24:57 0:20:21

Vintage (50+)

Cat
Plc
Name Bib Time Xanadu
Run
GSC
Swim
Ocean
Paddle
MTB MargaretRiver
.com Beach Run
1 BACK IN THE DAY 723 6:36:28 1:34:00 0:46:53 1:31:41 2:13:43 0:30:11

Leg 1: Xanadu Coastal Run - 14.4km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Fleur Lattimore 1:07:56
2 Deanna Blegg 1:10:31
3 Janine Barrow 1:11:52
4 Joanna Fisher 1:14:55
5 Jody Brownley 1:15:00

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Braden Currie 0:53:36
2 Sean O'Neill 0:53:57
3 Richard Ussher 0:56:07
4 Trevor Voyce 0:58:12
5 Kris Plain 0:58:58

pairs - mixed

Gen
Plc
Name Leg time
1 Fran Godbold & Phillip Johnson 1:15:20
2 Scott Chrystal & Maggie Earl 1:31:50
3 Brenton Laws & Julia Mansfield 1:44:06
4 Tracey Edwards & Roger Steinkrug 1:51:29

Leg 2: GSC Ocean Swim - 1.9km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Jamie Bowler 0:30:26
2 Jade Mickle 0:30:46
3 Carolyn Gorrick 0:31:24
4 Ashlee Bailie 0:31:25
5 Jessica Barclay 0:32:01

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Tim Stokes 0:26:18
2 David Locke 0:26:53
3 Gareth Evans 0:28:11
4 Joshua Maurice 0:28:19
5 Garth Civil 0:29:00

pairs - mixed

Gen
Plc
Name Leg time
1 Scott Chrystal & Maggie Earl 0:39:13
2 Tracey Edwards & Roger Steinkrug 0:53:16
3 Brenton Laws & Julia Mansfield 0:53:18
4 Fran Godbold & Phillip Johnson 1:02:19

Leg 3: Inlet and Ocean Paddle - 13km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Ruth Highman 1:04:49
2 Libby LeCoultre 1:10:27
3 Rolland Bodt 1:15:39
4 Fleur Lattimore 1:15:52
5 Jessica Palmer 1:16:26

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Brendan Sarson 0:57:11
2 Martin Philpott 0:57:51
3 Travis England 0:58:21
4 Tim Bird 0:58:40
5 Samuel Maurice 1:01:12

pairs - female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Diane Broad & Kylie Broad 1:13:53
2 Ee Lyn Au & Kirsty Fisher 1:48:50
3 Jillian Abery & Liz Walker 2:07:55

pairs - male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Jason Bresanello & Ben Dallin 1:04:18
2 Ian Ladhams & Andrew Elliott 1:09:14
3 Chris Quinn & Terry Stoner 1:18:44
4 Thomas Kenyon & Kevin Le Meur 1:19:17
5 Patrick Ahern & David Simpson 1:21:15

pairs - mixed

Gen
Plc
Name Leg time
1 Scott Chrystal & Maggie Earl 1:38:39
2 Fran Godbold & Phillip Johnson 1:40:35
3 Tracey Edwards & Roger Steinkrug 1:51:38
4 Brenton Laws & Julia Mansfield 1:54:13

Leg 4: Mountain Bike - 32km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Bronwyn Sax 1:23:34
2 Fleur Lattimore 1:24:57
3 Melanie Webb 1:25:11
4 Jenny Riley 1:29:27
5 Kea Mumford 1:29:45

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 David Hind 1:07:08
2 Reece Tucknott 1:08:46
3 Erik Mellegers 1:10:08
4 Damon Willmore 1:10:16
5 Richard Ussher 1:11:29

pairs - mixed

Gen
Plc
Name Leg time
1 Fran Godbold & Phillip Johnson 1:38:11
2 Tracey Edwards & Roger Steinkrug 1:59:25
3 Scott Chrystal & Maggie Earl 2:16:52
4 Brenton Laws & Julia Mansfield 2:43:14

Leg 5: MargaretRiver.com Team Run - 2.5km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Fleur Lattimore 0:15:01
2 Nikki Williamson 0:16:28
3 Nicole Bailey 0:17:04
4 Joanna Fisher 0:17:09
5 Kristen Gadsdon 0:17:26

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Trevor Voyce 0:13:20
2 Richard Ussher 0:13:20
3 Braden Currie 0:13:21
4 Phil Drolet 0:13:21
5 Rhys James 0:13:37

mixed

Gen
Plc
Name Leg time
1 Bunbury Chiro Adventure Team 0:15:47
2 Ocean Desert Duo 0:16:31
3 Crank’n Cycles 0:16:58
4 Fran Godbold & Phillip Johnson 0:17:28
5 Floundering forties 0:17:59
Enter Now
For exclusive offers and updates

Sign up to our newsletter

Sign Up

© 2018 Rapid Ascent. All rights reserved.