Results Summary

Anaconda Adventure Race, Augusta, WA - Results Summary

Individual

Open (18-39) female

Cat
Plc
Name Bib Time Endura
Run
GSC
Swim
Ocean
Paddle
Tanita
MTB
MargaretRiver
.com Beach Run
1 Deanna Blegg 101 4:57:37 1:14:59 0:33:45 1:20:20 1:33:37 0:14:56
2 Louise Mark 102 5:09:30 1:21:04 0:40:42 1:20:41 1:31:58 0:15:05
3 Joanna Fisher 103 5:26:10 1:24:53 0:41:52 1:21:58 1:40:30 0:16:57

Veteran (40-49) female

Cat
Plc
Name Bib Time Endura
Run
GSC
Swim
Ocean
Paddle
Tanita
MTB
MargaretRiver
.com Beach Run
1 Cas Ryan 279 6:29:00 1:54:46 0:38:41 1:25:25 2:07:22 0:22:46
2 Susan Arthur 270 6:33:02 1:45:16 0:50:22 1:33:46 2:05:27 0:18:11
3 Alison Simkin 273 6:50:02 1:49:21 0:47:37 1:43:49 2:09:05 0:20:10

Open (18-39) male

Cat
Plc
Name Bib Time Endura
Run
GSC
Swim
Ocean
Paddle
Tanita
MTB
MargaretRiver
.com Beach Run
1 Jarad Kohlar 3 4:17:28 1:05:37 0:35:56 1:06:08 1:16:27 0:13:20
2 Grant Suckling 1 4:22:48 1:09:45 0:33:49 1:04:16 1:19:12 0:15:46
3 James Pretto 8 4:28:05 1:12:35 0:36:05 1:04:29 1:20:55 0:14:01

Veteran (40-49) male

Cat
Plc
Name Bib Time Endura
Run
GSC
Swim
Ocean
Paddle
Tanita
MTB
MargaretRiver
.com Beach Run
1 Robert Pomie 10 4:35:21 1:17:12 0:33:11 1:04:53 1:24:25 0:15:40
2 Wade Kelly 5 5:01:33 1:23:34 0:37:19 1:12:32 1:31:45 0:16:23
3 Justin Brown 195 5:05:11 1:17:12 0:37:27 1:17:17 1:36:13 0:17:02

Vintage (50+) male

Cat
Plc
Name Bib Time Endura
Run
GSC
Swim
Ocean
Paddle
Tanita
MTB
MargaretRiver
.com Beach Run
1 Greg Mickle 50 4:41:52 1:16:34 0:30:49 1:07:47 1:32:09 0:14:33
2 Bill Whalley 179 5:24:35 1:25:15 0:45:05 1:21:49 1:37:28 0:14:58
3 Geoff Mclean 176 5:24:52 1:29:19 0:36:43 1:24:07 1:37:39 0:17:04

Pairs

Pairs

Cat
Plc
Name Bib Time Endura
Run
GSC
Swim
Ocean
Paddle
Tanita
MTB
MargaretRiver
.com Beach Run
1 Stuart Reside & Mark Finucane 333 4:49:40 1:17:29 0:33:18 1:02:19 1:40:42 0:15:52
2 Andrew Elliott & Ian Ladhams 327 5:15:07 1:23:49 0:41:39 1:19:01 1:34:55 0:15:43
3 Jason Bresanello & Benjamin Dowlin 322 5:22:46 1:20:52 0:38:38 1:07:23 1:59:36 0:16:17

Teams

Open team of 2

Cat
Plc
Name Bib Time Endura
Run
GSC
Swim
Ocean
Paddle
Tanita
MTB
MargaretRiver
.com Beach Run
1 Team Tanita 670 4:01:38 1:07:04 0:27:03 0:57:27 1:16:36 0:13:28
2 Billy Wade 651 4:47:23 1:21:40 0:31:52 1:09:32 1:27:48 0:16:31
3 Canuck 'n Aussie 653 4:52:18 1:19:12 0:35:31 1:19:20 1:24:19 0:13:56

Veteran team of 2

Cat
Plc
Name Bib Time Endura
Run
GSC
Swim
Ocean
Paddle
Tanita
MTB
MargaretRiver
.com Beach Run
1 Fat dad 1 718 4:48:26 1:18:18 0:30:45 1:13:48 1:27:21 0:18:14
2 The Whites 303 5:04:28 1:08:14 0:42:54 1:07:25 1:49:10 0:16:45
3 Good value 720 5:28:00 1:35:19 0:31:07 1:23:48 1:37:08 0:20:38

Female team

Cat
Plc
Name Bib Time Endura
Run
GSC
Swim
Ocean
Paddle
Tanita
MTB
MargaretRiver
.com Beach Run
1 Sexy Minxes 405 5:10:32 1:18:40 0:33:17 1:24:31 1:35:07 0:18:57
2 Lovely Ladies & Yummy Mummies 400 5:50:54 1:38:18 0:38:14 1:26:46 1:44:55 0:22:41
3 The Hairy Clackers 408 6:12:57 1:48:51 0:43:02 1:36:00 1:41:58 0:23:06

Junior team

Cat
Plc
Name Bib Time Endura
Run
GSC
Swim
Ocean
Paddle
Tanita
MTB
MargaretRiver
.com Beach Run
1 Triple J 416 5:40:21 1:29:07 0:39:28 1:28:35 1:43:05 0:20:06

Male team

Cat
Plc
Name Bib Time Endura
Run
GSC
Swim
Ocean
Paddle
Tanita
MTB
MargaretRiver
.com Beach Run
1 Shotz 482 3:48:30 1:02:32 0:25:00 0:58:30 1:07:25 0:15:03
2 Shotz1 483 3:56:11 1:07:32 0:26:39 0:57:19 1:09:46 0:14:55
3 Team Sensation! 496 4:06:33 1:08:45 0:30:22 1:03:28 1:07:44 0:16:14

Mixed team

Cat
Plc
Name Bib Time Endura
Run
GSC
Swim
Ocean
Paddle
Tanita
MTB
MargaretRiver
.com Beach Run
1 Luke Fowles Tribute Group 571 4:09:27 1:13:44 0:24:47 0:58:27 1:17:49 0:14:40
2 Three + One 636 4:15:09 1:11:13 0:32:07 1:01:37 1:13:52 0:16:20
3 Intelligent and obviously stunning 563 4:17:31 1:15:53 0:26:09 1:01:29 1:19:13 0:14:47

Veteran team

Cat
Plc
Name Bib Time Endura
Run
GSC
Swim
Ocean
Paddle
Tanita
MTB
MargaretRiver
.com Beach Run
1 NAT PACK 689 4:24:29 1:11:19 0:30:28 1:07:05 1:19:50 0:15:47
2 ROARING FORTIES 697 4:33:31 1:18:28 0:29:14 1:02:56 1:25:47 0:17:06
3 Plan B 694 4:36:58 1:24:56 0:33:57 1:04:01 1:17:40 0:16:24

Corporate Teams

Corporate Female Team

Cat
Plc
Name Bib Time Endura
Run
GSC
Swim
Ocean
Paddle
Tanita
MTB
MargaretRiver
.com Beach Run
1 2OceansFM 351 6:39:11 1:42:02 0:43:10 1:39:30 2:11:16 0:23:13
2 Augusta Margaret River Tourism Association 353 6:48:26 1:45:19 0:51:06 1:41:37 2:05:16 0:25:08
3 4xLegs, 2xDirty, 2xWet, 2xGins 352 6:53:13 1:55:54 0:35:18 1:54:26 2:07:11 0:20:24

Corporate Male Team

Cat
Plc
Name Bib Time Endura
Run
GSC
Swim
Ocean
Paddle
Tanita
MTB
MargaretRiver
.com Beach Run
1 Fire and Rescue 362 4:20:48 1:13:36 0:27:42 1:01:42 1:21:20 0:16:28
2 Australian Firefighters Union 356 4:30:49 1:22:09 0:28:52 1:05:04 1:19:12 0:15:32
3 Hope Butler Firefighters (Fire & Rescue WA (FESA) 364 4:35:45 1:26:27 0:35:19 1:00:58 1:17:48 0:15:13

Corporate Mixed Team

Cat
Plc
Name Bib Time Endura
Run
GSC
Swim
Ocean
Paddle
Tanita
MTB
MargaretRiver
.com Beach Run
1 Method 384 5:35:38 1:26:38 0:43:53 1:26:37 1:36:25 0:22:05
2 ENJO 2 380 5:35:39 1:25:55 0:49:06 1:23:13 1:35:08 0:22:17
3 Fire and Rescue - Murdoch Goats 382 5:38:26 1:25:32 0:36:15 1:20:11 1:55:52 0:20:36

Leg 1: Endura Coastal Run - 14.4km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Felicity Sheedy-Ryan 1:13:44
2 Deanna Blegg 1:14:59
3 Georgia Wood 1:15:53
4 Janine Barrow 1:18:40
5 Fran Godbold 1:20:25

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Raf Baugh 1:02:32
2 Jarad Kohlar 1:05:37
3 Dougal Allen 1:06:46
4 Sean O'Neill 1:07:04
5 Todd Ingraham 1:07:32

pairs - mixed

Gen
Plc
Name Leg time
1 Jason Wright & Kristian Hawkless 1:29:40
2 Todd Panietz & Elyse Cripps 1:38:54
3 Hannah Lawton & Winton Lawton 1:39:00
4 Anna Shaw & Jason Barber 1:42:13
5 Robyn Rogers & Justin Rogers 1:52:30

Leg 2: GSC Ocean Swim - 1.9km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Caris Dempster 0:29:04
2 Ellen Chatsworth 0:30:26
3 Jennifer Mickle 0:31:32
4 Rowena Kendall 0:31:37
5 Nikita Barsby 0:32:07

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Paul Laver 0:24:47
2 Simon Hiutenga 0:25:00
3 Chris Timms 0:26:09
4 Peter Wood 0:26:39
5 David Locke 0:26:42

pairs - mixed

Gen
Plc
Name Leg time
1 Hannah Lawton & Winton Lawton 0:44:03
2 Jason Wright & Kristian Hawkless 0:44:44
3 Todd Panietz & Elyse Cripps 0:45:27
4 Robyn Rogers & Justin Rogers 0:46:32
5 Tr acey Edwards & Roger Steinkrug 0:50:05

Leg 3: Inlet and Ocean Paddle - 13km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Libby LeCoultre 1:11:20
2 Janelle Cleary 1:13:59
3 Jessica Barclay 1:16:12
4 Jennifer Mickle 1:17:22
5 Sandi Limon 1:17:43

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Dean Beament 0:57:19
2 Brendan Sarson 0:57:27
3 Daniel Bowker 0:58:27
4 Reece Baker 0:58:30
5 Adam Bloomfield 1:00:58

pairs - female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Taryn Langdon & Lizzie Lang 1:28:10
2 Katie Simpson & Kimiko Holder 2:05:10

pairs - male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Stuart Reside & Mark Finucane 1:02:19
2 Jason Bresanello & Benjamin Dowlin 1:07:23
3 Carl Young & Jeff Davidson 1:18:34
4 Andrew Elliott & Ian Ladhams 1:19:01
5 Patrick Ahern & David Simpson 1:21:21

pairs - mixed

Gen
Plc
Name Leg time
1 Jason Wright & Kristian Hawkless 1:14:40
2 Robyn Rogers & Justin Rogers 1:32:06
3 Hannah Lawton & Winton Lawton 1:44:08
4 Tr acey Edwards & Roger Steinkrug 1:47:22
5 Todd Panietz & Elyse Cripps 1:57:44

Leg 4: Tanita Mountain Bike - 32km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Nicole de la Motte 1:25:29
2 Louise Mark 1:31:58
3 Bronwyn Sax 1:33:32
4 Deanna Blegg 1:33:37
5 Katrina Bukauskas 1:35:07

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Jon Gregg 1:07:25
2 David Hind 1:07:44
3 Rowan Brown 1:09:46
4 Antony Liddell 1:13:33
5 Richard Elderfield 1:13:52

pairs - mixed

Gen
Plc
Name Leg time
1 Hannah Lawton & Winton Lawton 1:55:37
2 Jason Wright & Kristian Hawkless 2:03:47
3 Anna Shaw & Jason Barber 2:04:18
4 Todd Panietz & Elyse Cripps 2:07:58
5 Tr acey Edwards & Roger Steinkrug 2:13:01

Leg 5: MargaretRiver.com Team Run - 2.5km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Deanna Blegg 0:14:56
2 Emma McCosh 0:15:01
3 Louise Mark 0:15:05
4 Deirdre Kelly 0:15:39
5 Phip Hughes 0:16:14

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Reece Stephens 0:12:59
2 Jarad Kohlar 0:13:20
3 Team Tanita 0:13:28
4 Dougal Allen 0:13:51
5 Canuck 'n Aussie 0:13:56

mixed

Gen
Plc
Name Leg time
1 Luke Fowles Tribute Group 0:14:40
2 Intelligent and obviously stunning 0:14:47
3 Laird Rastovich 0:15:05
4 OUT 4 ADVENTURE 0:15:50
5 Undercut Condor 0:15:52
For exclusive offers and updates

Sign up to our newsletter

Sign Up

© 2018 Rapid Ascent. All rights reserved.