Results Summary

Anaconda Adventure Race, WA, 2nd November 2008 - Results Summary

Individual

Open (18-39) female

Cat
Plc
Name Bib Time Zoot
Swim
Finn Kayaks
Paddle
Keen
Run
EventsCorp WA
MTB
Macquarie
Team Run
1 Christie Sym 101 4:48:03 0:32:25 1:14:00 1:43:30 1:09:16 0:08:52
2 Kirsty Holmes 103 4:52:23 0:25:26 1:09:13 1:41:36 1:26:32 0:09:36
3 Deanna Blegg 102 4:53:30 0:28:17 1:22:24 1:36:04 1:17:20 0:09:25

Veteran (40-49) female

Cat
Plc
Name Bib Time Zoot
Swim
Finn Kayaks
Paddle
Keen
Run
EventsCorp WA
MTB
Macquarie
Team Run
1 Meg O'Leary 172 5:48:50 0:32:55 1:22:07 2:06:04 1:36:03 0:11:41
2 Cas Whiting 176 5:54:20 0:29:12 1:18:31 2:13:35 1:40:37 0:12:25
3 Sharon Barnetson 179 6:14:01 0:38:23 1:39:14 2:11:15 1:33:22 0:11:47

Junior (Under 18) male

Cat
Plc
Name Bib Time Zoot
Swim
Finn Kayaks
Paddle
Keen
Run
EventsCorp WA
MTB
Macquarie
Team Run
1 Matthew Duncan 98 4:41:03 0:27:04 1:10:28 1:33:05 1:20:55 0:09:31
2 Harrison Shaw 99 6:12:37 0:38:28 1:32:58 2:14:23 1:34:14 0:12:34

Open (18-39) male

Cat
Plc
Name Bib Time Zoot
Swim
Finn Kayaks
Paddle
Keen
Run
EventsCorp WA
MTB
Macquarie
Team Run
1 Richard Ussher 1 3:56:01 0:27:59 1:05:04 1:16:28 0:59:24 0:07:06
2 Sean O'Neill 3 4:00:56 0:26:19 1:09:07 1:15:21 1:03:19 0:06:50
3 Jarad Kohlar 2 4:09:27 0:28:30 1:06:18 1:20:57 1:06:04 0:07:38

Veteran (40-49) male

Cat
Plc
Name Bib Time Zoot
Swim
Finn Kayaks
Paddle
Keen
Run
EventsCorp WA
MTB
Macquarie
Team Run
1 Karl Thorstensen 158 4:50:57 0:29:48 1:17:54 1:44:37 1:10:06 0:08:32
2 Mike Haederle 133 4:51:00 0:32:49 1:14:58 1:36:11 1:17:40 0:09:22
3 Ian Thomas 136 4:52:04 0:32:42 1:15:18 1:32:32 1:20:01 0:11:31

Vintage (50+) male

Cat
Plc
Name Bib Time Zoot
Swim
Finn Kayaks
Paddle
Keen
Run
EventsCorp WA
MTB
Macquarie
Team Run
1 Geoff Mclean 192 5:10:45 0:30:00 1:20:12 1:52:26 1:17:13 0:10:54
2 Bill Whalley 196 5:20:24 0:35:28 1:27:27 1:48:50 1:19:32 0:09:07
3 PHIL WILLIAMS 193 5:31:19 0:35:14 1:12:26 1:42:04 1:50:44 0:10:51

Pairs

Pairs

Cat
Plc
Name Bib Time Zoot
Swim
Finn Kayaks
Paddle
Keen
Run
EventsCorp WA
MTB
Macquarie
Team Run
1 Belinda Brooks & Todd Israel 205 5:13:40 0:28:03 1:33:25 1:47:05 1:15:28 0:09:39
2 Troye Wallett & Matthew Bale 202 5:17:30 0:32:14 1:13:08 1:56:29 1:23:55 0:11:44
3 Mark Luckin & Andrew Tyack 221 5:26:11 0:30:51 1:31:07 1:43:54 1:31:00 0:09:19

Teams

Female team

Cat
Plc
Name Bib Time Zoot
Swim
Finn Kayaks
Paddle
Keen
Run
EventsCorp WA
MTB
Macquarie
Team Run
1 Shotz Wildberry 435 4:28:14 0:24:27 1:07:09 1:43:09 1:02:19 0:11:10
2 Team Titiksha 439 5:00:27 0:29:59 1:16:00 1:40:04 1:24:04 0:10:20
3 Three Butt Cheeks 430 5:06:39 0:28:25 1:14:00 1:51:56 1:20:32 0:11:46

Junior team

Cat
Plc
Name Bib Time Zoot
Swim
Finn Kayaks
Paddle
Keen
Run
EventsCorp WA
MTB
Macquarie
Team Run
1 ONYXFIT 9 651 5:59:59 0:37:07 1:45:07 2:08:18 1:20:11 0:09:16
2 The School Boys 652 6:27:14 0:33:51 1:40:20 2:32:53 1:20:39 0:19:31

Male team

Cat
Plc
Name Bib Time Zoot
Swim
Finn Kayaks
Paddle
Keen
Run
EventsCorp WA
MTB
Macquarie
Team Run
1 Team Shotz Sports Nutrition 398 3:35:15 0:23:37 0:58:58 1:11:27 0:52:24 0:08:49
2 Shotz 380 3:57:36 0:24:19 0:59:23 1:26:28 0:58:22 0:09:04
3 The Bunno Boys 406 4:01:01 0:24:15 1:04:49 1:23:56 1:00:50 0:07:11

Mixed team

Cat
Plc
Name Bib Time Zoot
Swim
Finn Kayaks
Paddle
Keen
Run
EventsCorp WA
MTB
Macquarie
Team Run
1 The Amateurs 558 3:55:49 0:26:45 1:06:12 1:16:03 0:58:12 0:08:37
2 Hi-tiddly-I-ti 501 4:26:41 0:31:57 1:07:09 1:20:00 1:17:43 0:09:52
3 Nene's Boys 519 4:28:21 0:29:58 1:11:50 1:25:26 1:12:15 0:08:52

Veteran team

Cat
Plc
Name Bib Time Zoot
Swim
Finn Kayaks
Paddle
Keen
Run
EventsCorp WA
MTB
Macquarie
Team Run
1 fat dads 7 597 4:38:15 0:28:20 1:14:31 1:30:11 1:15:14 0:09:59
2 Roaring Forties 619 4:38:47 0:26:16 1:08:11 1:49:46 1:05:55 0:08:39
3 Alltech Cabinets Oldfella's 585 4:51:13 0:32:04 1:24:12 1:32:03 1:13:14 0:09:40

Corporate Teams

Corporate Female Team

Cat
Plc
Name Bib Time Zoot
Swim
Finn Kayaks
Paddle
Keen
Run
EventsCorp WA
MTB
Macquarie
Team Run
1 Country Docs 771 5:21:21 0:29:51 1:09:40 1:49:11 1:39:30 0:13:09
2 DET Girls 643 6:20:40 0:30:40 1:21:17 2:50:38 1:26:49 0:11:16
3 Mixed Tribes 770 6:51:59 0:43:03 1:31:26 2:23:25 1:59:00 0:15:05

Corporate Male Team

Cat
Plc
Name Bib Time Zoot
Swim
Finn Kayaks
Paddle
Keen
Run
EventsCorp WA
MTB
Macquarie
Team Run
1 Fire and Rescue Service of WA 706 4:13:32 0:26:03 1:04:28 1:25:47 1:07:49 0:09:25
2 TEAM EOSJV 723 4:30:55 0:28:27 1:09:31 1:31:48 1:10:54 0:10:15
3 Flotsom Jetsom 707 4:45:35 0:36:02 1:07:39 1:48:57 1:04:05 0:08:52

Corporate Mixed Team

Cat
Plc
Name Bib Time Zoot
Swim
Finn Kayaks
Paddle
Keen
Run
EventsCorp WA
MTB
Macquarie
Team Run
1 Force-ome 749 4:38:34 0:28:04 1:05:19 1:44:04 1:12:05 0:09:02
2 Comrades II 745 4:49:47 0:31:11 1:16:47 1:33:28 1:16:01 0:12:20
3 Murdoch Goats 756 4:51:31 0:32:08 1:21:23 1:43:10 1:04:47 0:10:03

Leg 1: Zoot Ocean Swim - 1.8km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Mel Benson 0:24:27
2 Kirsty Holmes 0:25:26
3 Ciara Tyson 0:25:44
4 Ceinwen Williams 0:26:35
5 jamie bowler 0:26:45

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Brendan Sarson 0:23:29
2 Andrew Mosel 0:23:37
3 Paul Steinmann 0:23:56
4 Benjamin Hewitt 0:24:01
5 James O'Toole 0:24:14

pairs - mixed

Gen
Plc
Name Leg time
1 Belinda Brooks & Todd Israel 0:28:03
2 Craig Palmer & Jessica Watkins 0:28:15
3 Adam Kuipers & Kelly McCombie 0:33:22
4 Steven Gleeson & Adele Richards 0:33:47
5 Linda Cappello & Neil Gannon 0:36:03

Leg 2: Finn Kayaks Ocean Paddle - 12.5km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Tash Leaversuch 1:07:09
2 Kirsty Holmes 1:09:13
3 Ruth Highman 1:09:40
4 Julie Jenkinson 1:11:56
5 Christie Sym 1:14:00

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Reece Baker 0:58:38
2 Michael Baker 0:58:58
3 Dean Beamont 0:59:23
4 Marcus Brockhurst 1:01:19
5 Tony Bowman 1:03:16

pairs - female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Linda Gilbert & Jennifer Mickle 1:14:18

pairs - male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Craig Dawson & Rob Davidson 1:12:50
2 Troye Wallett & Matthew Bale 1:13:08
3 Andrew Readhead & Beau Griffths 1:18:56
4 Ian Ladhams & Andrew Elliott 1:19:33
5 Mark Luckin & Andrew Tyack 1:31:07

pairs - mixed

Gen
Plc
Name Leg time
1 Craig Palmer & Jessica Watkins 1:10:32
2 Big John Domican & Amanda Betts 1:26:28
3 Adam Kuipers & Kelly McCombie 1:28:26
4 Belinda Brooks & Todd Israel 1:33:25
5 Lucy Paxman & David Murray 1:36:43

Leg 3: Keen Coasteer/Trail Run - 14.2km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Deanna Blegg 1:36:04
2 Jemma Sadler 1:37:53
3 Phip Hughes 1:38:37
4 hayley norton 1:40:04
5 Kirsty Holmes 1:41:36

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Raf Baugh 1:11:27
2 Sean O'Neill 1:15:21
3 scott tamblin 1:16:03
4 Richard Ussher 1:16:28
5 Colin Ottaway 1:19:49

pairs - mixed

Gen
Plc
Name Leg time
1 Belinda Brooks & Todd Israel 1:47:05
2 Adam Kuipers & Kelly McCombie 1:48:06
3 Craig Palmer & Jessica Watkins 2:15:00
4 Lucy Paxman & David Murray 2:18:49
5 Nathalie Long & Brenden Koh 2:27:13

Leg 4: EventsCorp WA Mountain Bike - 22km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Jo Bennet 1:02:19
2 Christie Sym 1:09:16
3 Jen Graham-Taylor 1:13:58
4 Megan Harvey 1:14:24
5 Holly Taylor 1:16:13

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Tim Bennett 0:52:24
2 Rowan Brown 0:57:58
3 ross liddell 0:58:12
4 Ian Klasens 0:58:22
5 Richard Ussher 0:59:24

pairs - mixed

Gen
Plc
Name Leg time
1 Belinda Brooks & Todd Israel 1:15:28
2 Adam Kuipers & Kelly McCombie 1:28:46
3 Big John Domican & Amanda Betts 1:38:04
4 Nathalie Long & Brenden Koh 1:41:00
5 Lucy Paxman & David Murray 1:50:50

Leg 5: Macquarie Private Wealth Team Beach Run - 1.8km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Christie Sym 0:08:52
2 Joanna Fisher 0:08:56
3 Liz Lang 0:09:06
4 Deanna Blegg 0:09:25
5 Sally Newmarch 0:09:33

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Sean O'Neill 0:06:50
2 Richard Ussher 0:07:06
3 The Bunno Boys 0:07:11
4 John Kent 0:07:28
5 Jarad Kohlar 0:07:38

mixed

Gen
Plc
Name Leg time
1 Team TV 0:02:54
2 The Amateurs 0:08:37
3 Team Laird Rastavich 0:08:46
4 Scarboro Massive 0:08:47
5 Nene's Boys 0:08:52
Enter Now
For exclusive offers and updates

Sign up to our newsletter

Sign Up

© 2018 Rapid Ascent. All rights reserved.