Results Summary

Anaconda Adventure Race, WA, 24th September 2006 - Results Summary

Individual

Junior (Under 18) female

Cat
Plc
Name Bib Time 2XU
Swim
Keen
Run
Jamis
MTB
Enervit
Paddle
Beach
Run
1 Sarah Dunnage 121 8:09:04 0:48:15 1:46:02 3:37:36 1:47:46 0:09:25

Open (18-39) female

Cat
Plc
Name Bib Time 2XU
Swim
Keen
Run
Jamis
MTB
Enervit
Paddle
Beach
Run
1 Christie Sym 101 6:34:12 0:48:18 1:33:18 2:36:19 1:26:12 0:10:05
2 Kim Beckinsale 104 6:41:41 0:46:09 1:25:49 2:43:13 1:35:45 0:10:45
3 Karla Gilbert 102 6:49:48 0:37:37 1:30:16 3:05:16 1:24:11 0:12:28

Veteran (40-49) female

Cat
Plc
Name Bib Time 2XU
Swim
Keen
Run
Jamis
MTB
Enervit
Paddle
Beach
Run
1 Jan Leverton 131 7:45:57 1:07:42 1:50:08 3:02:06 1:34:20 0:11:41
2 Meg O'Leary 132 7:52:53 0:49:38 1:52:52 3:28:43 1:28:28 0:13:12
3 Cas Whiting 133 8:21:46 0:45:12 1:56:59 3:41:45 1:30:58 0:26:52

Open (18-39) male

Cat
Plc
Name Bib Time 2XU
Swim
Keen
Run
Jamis
MTB
Enervit
Paddle
Beach
Run
1 Guy Andrews 1 5:12:39 0:37:17 1:12:34 2:02:00 1:08:45 0:12:03
2 Jarad Kohlar 3 5:31:12 0:44:33 1:06:21 2:08:27 1:20:03 0:11:48
3 Gordon Walker 60 5:33:07 0:48:17 1:16:43 2:05:34 1:13:26 0:09:07

Veteran (40-49) male

Cat
Plc
Name Bib Time 2XU
Swim
Keen
Run
Jamis
MTB
Enervit
Paddle
Beach
Run
1 Phil Williams 71 6:35:54 0:50:39 1:27:43 2:47:01 1:16:23 0:14:08
2 Rob Lim 72 6:37:04 0:43:57 1:33:59 2:41:35 1:26:47 0:10:46
3 David Readett 83 7:08:29 0:47:54 1:38:57 2:50:01 1:39:43 0:11:54

Vintage (50+) male

Cat
Plc
Name Bib Time 2XU
Swim
Keen
Run
Jamis
MTB
Enervit
Paddle
Beach
Run
1 Ken Dobson 94 6:46:17 0:45:05 1:31:59 2:57:59 1:20:22 0:10:52
2 Norm Miller 93 7:46:53 0:53:30 1:43:35 3:33:37 1:22:35 0:13:36
3 Bruce Wilson 96 7:58:26 0:46:05 1:40:38 3:15:21 2:04:49 0:11:33

Pairs

Pairs

Cat
Plc
Name Bib Time 2XU
Swim
Keen
Run
Jamis
MTB
Enervit
Paddle
Beach
Run
1 Keegan Crage & Benjamin Hewitt 202 6:17:23 0:43:12 1:21:26 2:46:06 1:14:59 0:11:40
2 Geoff Osborne & Ian Dorant 203 7:59:26 0:56:03 1:45:07 3:24:07 1:39:37 0:14:32
3 Anthony Tholet & John Callie 213 8:09:38 0:54:59 1:38:25 3:42:41 1:38:59 0:14:34

Teams

Female team

Cat
Plc
Name Bib Time 2XU
Swim
Keen
Run
Jamis
MTB
Enervit
Paddle
Beach
Run
1 Forgione's angels 352 5:49:01 0:39:47 1:21:38 2:23:10 1:13:01 0:11:25
2 Team Highgear 351 6:05:25 0:37:03 1:36:50 2:24:25 1:16:08 0:10:59
3 Oceans Apart 359 6:26:54 0:44:40 1:36:44 2:39:24 1:14:59 0:11:07

Junior team

Cat
Plc
Name Bib Time 2XU
Swim
Keen
Run
Jamis
MTB
Enervit
Paddle
Beach
Run
1 Are we there yet 434 5:56:51 0:39:27 1:37:51 2:06:53 1:20:18 0:12:22
2 State 444 6:34:38 0:40:09 1:34:22 2:43:11 1:26:00 0:10:56

Male team

Cat
Plc
Name Bib Time 2XU
Swim
Keen
Run
Jamis
MTB
Enervit
Paddle
Beach
Run
1 TYRMINATOR 286 5:13:40 0:36:43 1:20:27 1:59:51 1:05:30 0:11:09
2 BASS 234 5:38:30 0:36:01 1:10:53 2:36:14 1:06:32 0:08:50
3 Keen Dream Team 287 5:51:54 0:35:21 1:08:06 2:54:54 1:03:48 0:09:45

Mixed team

Cat
Plc
Name Bib Time 2XU
Swim
Keen
Run
Jamis
MTB
Enervit
Paddle
Beach
Run
1 Be-Active 301 5:00:11 0:38:34 1:08:11 1:44:09 1:18:51 0:10:26
2 The Crabs 394 5:37:03 0:46:33 1:21:03 2:11:15 1:08:07 0:10:05
3 Grand Pricks 316 5:58:27 0:46:52 1:24:15 2:19:23 1:16:43 0:11:14

Veteran team

Cat
Plc
Name Bib Time 2XU
Swim
Keen
Run
Jamis
MTB
Enervit
Paddle
Beach
Run
1 Pete and Paul 391 6:40:41 0:49:55 1:24:22 2:44:10 1:32:23 0:09:51
2 The Wright Stuff 382 6:43:30 0:45:31 1:37:57 2:52:21 1:15:28 0:12:13
3 Grunters 375 6:48:27 0:40:38 1:27:19 2:34:18 1:44:23 0:21:49

Corporate Teams

Corporate Female Team

Cat
Plc
Name Bib Time 2XU
Swim
Keen
Run
Jamis
MTB
Enervit
Paddle
Beach
Run
1 Fireflies 442 7:08:23 0:49:23 1:40:54 3:09:09 1:16:03 0:12:54
2 DTA 441 7:52:18 0:46:21 1:35:40 3:54:21 1:24:19 0:11:37
3 Give it a Go! 443 9:22:09 0:52:49 2:24:37 4:22:34 1:27:09 0:15:00

Corporate Male Team

Cat
Plc
Name Bib Time 2XU
Swim
Keen
Run
Jamis
MTB
Enervit
Paddle
Beach
Run
1 Perth Fire & Rescue 408 5:38:00 0:39:51 1:20:50 2:17:20 1:09:47 0:10:12
2 Team Olio Bello 418 5:38:39 0:37:18 1:10:42 2:36:26 1:05:19 0:08:54
3 Transfield Worley BAAT out of Hell 415 6:04:09 0:43:16 1:29:51 2:04:26 1:35:14 0:11:22

Corporate Mixed Team

Cat
Plc
Name Bib Time 2XU
Swim
Keen
Run
Jamis
MTB
Enervit
Paddle
Beach
Run
1 The Nads 425 6:31:52 0:49:47 1:51:39 2:02:40 1:35:22 0:12:24
2 Grab a Granny 421 6:55:50 0:49:10 1:39:28 3:04:16 1:11:46 0:11:10
3 Beauty & the Beasts 307 6:59:45 0:44:35 1:35:46 3:13:14 1:14:22 0:11:48

Leg 1: 2XU Ocean Swim - 2.6km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Rachel Harris 0:37:03
2 Karla Gilbert 0:37:37
3 Belinda Brooks 0:38:34
4 Michelle Graham 0:39:27
5 Jaime Naera 0:39:47

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Andrew Mosel 0:35:21
2 Andrew Moullin 0:36:01
3 Craig Tucker 0:36:02
4 James O'Toole 0:36:33
5 Nicolas Cuthbert 0:36:43

pairs - mixed

Gen
Plc
Name Leg time
1 Jono van Hazel & Lucy Warhurst 0:46:19
2 David Norton & Hayley Norton 0:48:59
3 Jane Windsor & Greg Windsor 1:01:31
4 Rulan Carr & Andrew Carr 1:03:41
5 Simon Windsor & Pippa Windsor 1:11:16

Leg 2: Keen Coasteer/Trail Run - 12.5km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Alison O Toole 1:21:38
2 Kim Beckinsale 1:25:49
3 Karla Gilbert 1:30:16
4 Delyth Lloyd 1:31:27
5 Christie Sym 1:33:18

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Jarad Kohlar 1:06:21
2 Rafael Baugh 1:08:06
3 Sean O'Neill 1:08:11
4 Jody Zerbst 1:09:33
5 Mike lori 1:10:42

pairs - mixed

Gen
Plc
Name Leg time
1 Jono van Hazel & Lucy Warhurst 1:44:57
2 Simon Windsor & Pippa Windsor 1:53:04
3 David Norton & Hayley Norton 2:03:35
4 Jane Windsor & Greg Windsor 2:06:21
5 Rulan Carr & Andrew Carr 2:08:24

Leg 3: Jamis Mountain Bike & Caving - 32km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Naomi Hanson 2:23:10
2 Jo Bennett 2:24:25
3 Christie Sym 2:36:19
4 Rhonda Pearce 2:39:24
5 Kim Beckinsale 2:43:13

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Tim Bennett 1:44:09
2 Chris Jones 1:59:51
3 Guy Andrews 2:02:00
4 Dave Palmer 2:02:40
5 Ben Green 2:04:26

pairs - mixed

Gen
Plc
Name Leg time
1 Rulan Carr & Andrew Carr 3:37:55
2 David Norton & Hayley Norton 3:47:26
3 Jane Windsor & Greg Windsor 3:59:08
4 Simon Windsor & Pippa Windsor 4:02:40
5 Jono van Hazel & Lucy Warhurst 4:08:44

Leg 4: Enervit Ocean Paddle - 14km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Kate Forgione 1:13:01
2 Ruth Highman 1:14:59
3 Jane Humphrys 1:16:03
4 Lisa Oldenhof 1:16:08
5 Clare O'Brien 1:17:24

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Michael Baker 1:03:48
2 Reece Baker 1:05:19
3 John Lishman 1:05:20
4 Dean Beament 1:05:30
5 Brendon Sarson 1:06:32

pairs - male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Keegan Crage & Benjamin Hewitt 1:14:59
2 Anthony Tholet & John Callie 1:38:59
3 Geoff Osborne & Ian Dorant 1:39:37

pairs - mixed

Gen
Plc
Name Leg time
1 Simon Windsor & Pippa Windsor 1:53:00
2 Jane Windsor & Greg Windsor 1:53:00

Leg 5: Team Beach Run - 2km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Sarah Dunnage 0:09:25
2 The Snake Charmers 0:10:00
3 Christie Sym 0:10:05
4 Kim Beckinsale 0:10:45
5 Delyth Lloyd 0:10:57

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Tony Freijah 0:08:26
2 Bradley Hosking 0:08:44
3 BASS 0:08:50
4 Team Olio Bello 0:08:54
5 Gordon Walker 0:09:07

mixed

Gen
Plc
Name Leg time
1 The Crabs 0:10:05
2 Be-Active 0:10:26
3 Go Go Gadget 0:10:33
4 John Stamo's Younger Brother 0:10:55
5 State 0:10:56
Enter Now
For exclusive offers and updates

Sign up to our newsletter

Sign Up

© 2018 Rapid Ascent. All rights reserved.